Lída Vlčková
Sports Club Nove Mesto nad Metuji

Do bojů o medaile a rekordy na atletické mistrovství světa až k protinožcům

Převezou čeští reprezentanti svou formu na druhou stranu zeměkoule?

 

13. ledna se vydá osmičlenná skupina českých atletů na vozících k protinožcům na Nový Zéland, kde se koná ve dnech 21.-30. ledna 2011 páté MS v atletice handicapovaných.

Náročným nominačním sítem sice prošlo devět tělesně postižených reprezentantů, kteří nejenže jsou nejlepší z nejlepších, ale ještě musejí mít „štěstí“ na správnou zdravotní klasifikaci a disciplínu, aby pro ně v programu MS bylo místo.

Bohužel ale na MS neodletí Martina Kniezková, které to momentálně nedovolují zdravotní problémy. 

V osmičlenné výpravě sportovců budou tedy hájit barvy SK Nové Město nad Metují tři sportovci Aleš Kisý (profil sportovce), Josef Štiak a Radim Běleš. 

Josef ŠtiakJedná se o trojici zkušených „harcovníků“ a českých rekordmanů; všichni tři navíc dokázali vybičovat v uplynulé sezóně svou formu k osobním a českým rekordům. Nic menšího totiž ani k nominaci nestačilo! Pro Aleše „Gyzana“ Kisého to bude třetí MS, startovat bude v kategorii F53 v kouli a oštěpu a Aleš si chystá spravit chuť po „bramborové“ medaili ve vrhu koulí z Pekingu, kde mu čínští rozhodčí „nechutně“ neuznali hned několik pokusů. Pepa s Radimem jedou dokonce již na své páté MS. Přičemž J.Štiak získal bronzovou medaili ve vrhu koulí hned na tom prvním světovém šampionátu 1994 v Berlíně, kde si také užíval asi 20 minut slávy světového rekordmana, než ho dva soupeři přehodili! V Christchurch Pepa nastoupí v soutěži v hodu diskem kategorie F56.

Radim Běleš, který se v sezóně 2010 dokázal ještě po 16 letech atletické kariéry zlepšit jak v hodu kuželkou, tak i v disku, a který bude v Christchurch závodit v hodu kuželkou, nám sdělil poslední informace a své plány před odletem:

„Zimní příprava byla úplně jiná než kdy jindy a vlastně jsem takovou zatím nezažil. Připravit se na vrchol sezony v lednu je pro mne Radim Bělešvelká neznámá. Věřím ale, že s trenérem Milanem Kubalou jsme se na to dobře připravili. Přelom listopadu a prosince jsem absolvoval s částí reprezentace přípravu na Kanárský ostrovech, kde se daly naházet poslední porce hodů venku.  Od té doby se připravuji pouze doma a budu doufat, že si  formu letošní sezony (rek. ČR v kuželce 26,85m – pozn. red.) převezu na Nový Zéland. Informace, které mám, nasvědčuji tomu, že by mi závody mohly vyjít. Počasí, doba startu závodu, dostatečná doba na aklimatizaci, nic z čeho bych měl mít obavy. Budu mít k dispozici kvalitní soupeře, kde budou všichni medailisté z poslední paralympiády v Číně. Cíle si kladu vysoké a rád bych ve své kariéře posunul ještě hranici světového rekordu a přivezl ze Zélandu jakoukoli medaili. Jedinou obavu mám a to je samotná cesta na Nový Zéland. Ta úmorná a dlouhá cesta letadlem je nejen pro mne černou můrou a její absolvování bez zdravotních komplikací je základním předpokladem vrcholné výkonnosti. Tak snad to vyjde!“

Ve vedení výpravy budou při zajišťování co nejlepších podmínek pro závodníky pracovat dvě další členky SK NMNMET trenérka Vlasta Hofmanová a osobní doprovod Marcela Bělešová.

 

David Šnajdr