Jakub Nosek
Sports Club Nove Mesto nad Metuji

A je to tady!

Nové Město nad Metují na týden opět hlavním městem světové paralympijské lukostřelby!

A je to tady!

Nové Město nad Metují na týden opět hlavním městem světové paralympijské lukostřelby!

Na palebnou čáru se nakonec, po několika úpravách přihlášek, postavilo 106 lukostřelců z 21 zemí. 16 zemí bude bojovat v rámci Evropského poháru.

Slavnostního zahájení v pondělí 8.července se zúčastnili hosté jako Dr. Stanislav Polčák, poslanec Evropského parlamentu, Mgr. Martina Berdychová, náměstkyně Hejtmana Královéhradeckého kraje, Dr. Rudolf Cogan, radní Královéhradeckého kraje, Ing. Libor Hovorka, místostarosta Nového Města nad Metují.

Z pořadatelů nutno jmenovitě zmínit především ředitele SK a předsedu organizačního výboru Libora Šnajdra, technického delegáta Evropského výboru Světové lukostřelby (WAE) Dominika Ohlmanna (FRA), hlavního rozhodčí Klause Lykebaeka (DEN) či hlavní klasifikátorku Elu Matzkin z Izraele. Na pořadatelství se podílí dalších 60 lidí ze osmi zemí, včetně 25 studentů – dobrovolníků.

V pondělí proběhlo slavnostní zahájení a v úterý už se střílí kvalifikace z kladkových luků na 50m a reflexních luků na 70m.

Ve startovním poli je celá řada paralympijských medailistů, mistrů světa i světových nebo evropských rekordmanů. Nicméně, co do popularity dominuje Američan Matt Stutzman, který střílí naprosto neomylně, když luk drží v pravé noze a šíp vypouští ústy. Není bez zajímavosti, že jeho vzor inspiroval také např. Piotra Van Montagu z Belgie, Guillauma Toucoulleta z Francie nebo třeba sympatickou slečnu Dejana Backo. Inu, tak je to, když handicap neomezuje!

Věhlas Matta Stutzmana, o kterém už byla natočená řada dokumentů, do Nového Města nad Metují dokonce přilákal německou televizi RTL.

Fotografie a statistiky turnaje, včetně on-line výsledků a live-streamingu finále v pátek a sobotu, jsou ke shlédnutí na www.ianseo.net, na FB „lukostřelba Nové Město nad Metují 2019 – World Ranking Tournament, CZE“, nebo na našem webu sportklub.cz.

/dav/